Program

Sobota, 12.09.2020

14:00 | Otwarcie wystawy „MAREK EDELMAN. CZŁOWIEK" – Poczekalnia PKP

W 2019 roku obchodziliśmy stulecie urodzin Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, współpracownika KOR, „sumienia solidarności”. Chcąc go uhonorować, uczestnicy projektu edukacyjnego „Kurier FM” stworzyli mobilną wystawę opowiadającą o życiu patrona Centrum Dialogu.

Wystawa, w całości stworzona przez uczniów łódzkich szkół średnich, skupia się na wojennych doświadczeniach Marka Edelmana – tworzeniu gett na ziemiach polskich, walce w dwóch powstaniach w Warszawie. Każda plansza opatrzona jest cytatem Marka Edelmana.

Wystawa wykorzystuję technologię kodów QR dzięki czemu można oglądać ją samodzielnie, bez pomocy przewodnika.

Projekt „Kurier FM” został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 19 osób. Zapisz się na spotkanie, w treści maila podając swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia na adres: poczekalnia.pkp@centrumkultury.eu

16:00 | Spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół książki „Poufne” – Biblioteka Publiczna w Grodzisku Mazowieckim

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz – co ja tu robię? (2010). Wydał zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018), która zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. Jego kolejna książka, tom opowiadań Rejwach (2017), znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Autor od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019).

Od wydawcy:
Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

18:00 | Nagrania Terenowe Snów „Pocztówka z Berdyczowa" | Koncert Remka Hanaja i Pawła Nowickiego – Park Miejski

Przez kilka ostatnich lat pojawiało się w necie regularnie zdjęcie kapeli żydowskiej z Grodziska Mazowieckiego. Stało się wręcz elementem pejzażu pamięci o grodziskich Żydach. Kiedy jednak dotarłem – z wrodzonej ciekawości – do skanu źródłowej publikacji zdjęcia w żydowskiej gazecie amerykańskiej z 1925 r., okazało się jednak, że fotografia Menachema Kipnisa – śpiewaka i fotografa – została na stronie Yivo Institute błędnie podpisana i w rzeczywistości przedstawia kapelę żydowską z ziem dzisiejszej Ukrainy.

Traf chciał, że poznałem wtedy zbiory fonograficzne narodowej biblioteki Ukrainy, zapisy dźwiękowego świata żydowskiego z Wołynia i Podola, sprzed ponad 100 lat. Pomyślałem sobie, że tę pomyłkę fotograficzną można potraktować jako coś w rodzaju przekazu i nazwałem go sobie symbolicznie „pocztówką z Berdyczowa”, pocztówką dźwiękową spoza uporządkowanego zwyczajowo i historycznie czasu oraz przestrzeni. Razem z Pawłem Nowickim postanowiliśm odpowiedzieć na tę pocztówkę koncertem, który odbędzie 12 września w Grodzisku Mazowieckim, w Parku Skarbków.

Remek Hanaj

Remek Hanaj – taśmy, obiekty, skrzypce

Paweł Nowicki – perkusjonalia

19:00 | Shofar | Koncert – Park Miejski

Zespół Shofar założony został przez Raphaela Rogińskiego w 2007 r. Od początku swojej działalności na jego program składają się utwory związane z mistyczną tradycją żydowską. Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej „niguny”, czyli „magiczne pieśni religijne mające wprowadzać w trans i ekstazę”.

Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy melodii, jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Cały ogrom tej tradycji przefiltrowany na końcu zostaje przez osobowości muzyków grających w zespole. W tym zespole muzyka ta jest muzyką teraźniejszości, a nie muzealnym okazem.

Niedziela, 13.09.2020

13:00 | „Zróbmy menorę!” | Warsztaty dla dzieci z Miriam Synger – Park Miejski / Mediateka

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czy Gwiazda Dawida to obraźliwy znak dla Żydów i co symbolizuje. Poznają tajemnice szabatowych świec oraz jaka jest różnica między menorą, a chanukiją. W trakcie części plastycznej będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania jednego lub kilku elementów kultury i religii żydowskiej. Prowadzenie: Miriam Synger.
Miejsce: Park Miejski, a w przypadku niepogody zajęcia odbędą się w Mediatece. Warsztaty będą trwać godzinę.

Miriam Synger – z wykształcenia socjolożka choć nigdy nie pracowała w zawodzie. Wierzy, że świat można podreperować dzięki dobrej edukacji i mądrym ludziom. Jest Żydówką i polską patriotką. Mieszkała w Izraelu i w Łodzi, teraz wróciła do rodzinnego Krakowa. Ma kilka marzeń i planuje je spełnić.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

15:00 | Teatrzyk z Golemem w tle dla dzieci | Prowadzi Miriam Synger – Park Miejski / Mediateka

Podczas jednoosobowego przedstawienia dzieci poznają postać Golema i dowiedzą się jaka jest różnica między prawdą, a śmiercią. Nauczą się też kilku słów po hebrajsku. Będzie i wesoło i poważnie.

Teatrzyk prowadzony przez Miriam Synger.

Miriam Synger – z wykształcenia socjolożka choć nigdy nie pracowała w zawodzie. Wierzy, że świat można podreperować dzięki dobrej edukacji i mądrym ludziom. Jest Żydówką i polską patriotką. Mieszkała w Izraelu i w Łodzi, teraz wróciła do rodzinnego Krakowa. Ma kilka marzeń i planuje je spełnić.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

16:30 | Oficjalne otwarcie Festiwalu Kultury Żydowskiej – Park Miejski

17:00 | Paweł Szamburski solo | Koncert – Park Miejski

Paweł Szamburski (ur. 1980) – klarnecista, kompozytor, współzałożyciel wytwórni Lado ABC. Współtwórca takich zespołów, jak Bastarda, SzaZa, Horny Trees, Lost Education, Cukunft, Tupika czy Ircha Quartet.

Paweł Szamburski na koncercie solowym w ramach festiwalu zaprezentuje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej, głównie ze zbiorów Moshe Beregowskiego, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc. Klarnecista, posiłkując się współczesnym warsztatem oraz efektami elektronicznymi, kreuje niezwykle osobistą, wielobarwną opowieść muzyczną wspartą odniesieniami tradycyjnymi i muzykologicznymi.

18:00 | MELECH plays Gebirtig | Koncert – Park Miejski

Zanurzony w wyimaginowanej neuronowej sieci Mordechaja Gebirtiga kwartet MELECH poszukuje kropel ekstraktu mistrza, by poddać je swym alchemicznym zabiegom.

Kompozycja – chaos, cisza – hałas, skupienie – radość grania, zaduma – przerażenie -śmiech, tworzą intrygującą opowieść a muzycy wyczuwając wzajemne intencje poruszająsię wspólnie eksplorując osobliwe przestrzenie.
Na zamówienie Tzadik Poznań Festival 2015 Piotr Mełech, Marcin Albert Steczkowski, Marcin Jadach i Michał Kasperek przygotowali program inspirowany twórczością Mordechaja Gebirtiga. Materiał na debiutancką płytę Melech Plays Gebirtig został zarejestrowany dzień po koncercie w poznańskim studio C2.

19:00 | Jidyszkajt | Koncert – Park Miejski

Jidyszkajt – zespół z Łodzi – to połączenie tradycji żydowskiej z nowoczesnością. Łódzki Żyd – Dawid Gurfinkiel – we współpracy z profesjonalnymi muzykami tworzy nową jakość, która porwie publiczność w każdym wieku.

W repertuarze grupy Jidyszkajt znajdują się zarówno żydowskie pieśni religijne, jaki i piosenki przedwojenne, śpiewane w jidysz. Są one prezentowane w zupełnie nowych, autorskich aranżacjach.

Utwory śpiewane w języku hebrajskim, aramejskim oraz w jidysz brzmią w nowym stylu – w aranżacjach łączących elementy jazzu, rocka i muzyki elektronicznej.

„Jidyszkajt” oznacza żydowskość, żydowski sposób życia, ale także duszę żydowską i to na pewno charakteryzuje ten projekt.

Debiutancki koncert Jidyszkajt odbył się w jedynej ocalałej łódzkiej synagodze – Synagodze Reicherów w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w sierpniu 2019.

Zespół wystąpi w składzie:
Dawid Gurfinkiel – wokal
Jakub Jung – gitara
Mieszko Grondowy – gitara
Agata Pyziak – perkusja
Szymon Szyszka – klawisze
Paweł Miętus – trąbka

 

Poniedziałek, 14.09.2020

16:00 | Niguny – pieśni chasydzkie | warsztaty wokalne z Dawidem Gurfinkielem i Kubą Jungiem – Poczekalnia PKP

Nigun (z hebr. nucona melodia) to specyficzny typ żydowskiego melodyjnego śpiewu grupowego. Pochodzi z tradycji judaistycznej, która zakazuje używania mowy podczas posiłków szabasowych między rytualnym umyciem rąk a zjedzeniem chałki szabasowej. Nakaz ten nie zwalnia z obowiązku radości przeżywanej przez cały szabas. Stąd powstały rytmiczne melodie śpiewane bez użycia słów. Zapraszamy na warsztaty ze śpiewania nigunów, prowadzone przez muzyka i edukatora Dawida Gurfinkiela (Stowarzyszenie HaKoach). Przeżyjmy wspólną radość płynącą z chasydzkich śpiewów! Nie musicie mieć doświadczenia wokalnego, każdy może spróbować swoich sił w improwizowanych nigunach.

Kuba Jung – muzyk jazzowy. Studiował na Akademii Muzycznej w Łodzi na dwóch kierunkach: gitara jazzowa oraz kompozycja. Zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na utwór do wiersza księdza Jana Twardowskiego.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 19 osób. Zapisz się na spotkanie, w treści maila podając swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia na adres: poczekalnia.pkp@centrumkultury.eu

17:00 | Otwarcie wystawy Georgii Nowak „Ślady / Traces” – Mediateka

Prezentowane w Śladach prace fotograficzne przedstawiają dwie osoby nierozerwalnie związane poprzez pamięć, krew i ubiór. Przedstawione jest równoległe życie członków rodziny, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie i różne prawdy, od Polski po Australię. Historia, trauma i czas nie są statyczne, nadal niosą one okruchy, blizny i gesty z przeszłości do przyszłości, stanowiąc tym samym znak, że procesy biologiczne nigdy nie ustają.

Georgia Nowak jest artystką z wykształceniem architektonicznym. Często opisywana jako bystra myślicielka, medium, w którym pracuje, jest drugorzędne. Nowak zagłębia się w słowo pisane, film eseistyczny, fotografię i rzeźbę, a także podejmuje próby zbadania często niematerialnych narracji [tj. pamięć] w wyraźnym kontraście z namacalną formą architektoniczną. Pochodząca z trzeciego pokolenia polskich imigrantów, Australijka Nowak, swoje obecne prace fotograficzne skierowała w stronę poszukiwania ciągłych powiązań pokoleniowych.

Nowak obecnie wykłada w Szkole Sztuki, Projektowania i Architektury na Uniwersytecie Monash w Melbourne w Australii i ma na swoim koncie liczne wystawy i prace kuratorskie w 2019 roku.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu


18:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Przyjeżdża orkiestra” (2007) – Kino Wolność

Przyjeżdża orkiestra to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespół miał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci więc decydują się znaleźć drogę sami…

Film ten, przywodzący na myśl dzieła Emira Kusturicy, to żywiołowa, pełna egzotycznego uroku i absurdalnego humoru opowieść z nieokiełznaną orientalną muzyką w tle. Komedia, romans i szczypta nostalgii w energetyzującej pigułce.

Film zdobył główną Nagrodę Publiczności na 23 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

20:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Swat” (2010) – Kino Wolność

Arik, nastolatek dorastający w Hajfie w 1968 r., dostaje pracę u swata Yankelego Bridea. Tajemniczy Yankele, ocalały z Holokaustu, urzęduje w biurze na tyłach podrzędnego teatru prowadzonego przez rodzinę siedmiorga rumuńskich karłów. Yankele wprowadza Arika w nieznany świat dorosłych...

Gdy Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć, zakochuje się w Tamarze, kuzynce swojego przyjaciela Berniego. Tamara właśnie wróciła z Ameryki i wciąż opowiada o prawach kobiet, wolnej miłości i rock’n’rollu. Różne wątki z życia Arika zbiegają się w zaskakującą, miejscami zabawną, a miejscami wzruszającą opowieść o dojrzewaniu.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

Wtorek, 15.09.2020

14:00 | „Dybuk w 3D” | Warsztaty dla dzieci z druki 3D – Biblioteka Publiczna

Zapraszamy na warsztaty z druku 3D, dzięki którym poznamy tajniki druku przestrzennego. Odczarujemy również Dybuka i poznamy co nieco jego postać. Prowadzenie Kamil Celewski.
Na warsztaty obowiązują zapisy na maila: k.celewski@biblioteka.grodzisk.pl

16:00 | „Abyś mogła opowiedzieć” | spotkanie wokół książki – Poczekalnia PKP

Stowarzyszenie Odkrywamy Bliskie Historie prezentuje część zapowiadanej na koniec tego roku książki Abyś mogła opowiedzieć, wspomnienia pochodzącej z Grodziska Żydówki Fajgi Burman. To tłumaczenie wydanej w języku angielskim książki. Stowarzyszenie OBH realizuje projekt wydawniczy w ramach wsparcia FIO Mazowsze Lokalnie.

Podczas spotkania w Poczekalni PKP osoby zaangażowane w projekt (koordynatorka, tłumaczki) opowiedzą o książce i postaci Fajgi Burman.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 19 osób. Zapisz się na spotkanie, w treści maila podając swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia na adres: poczekalnia.pkp@centrumkultury.eu

17:00 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Georgii Nowak „Ślady / Traces” – Mediateka

Kuratorka wystawy Eliza Gaust z Centrum Dialogu zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Georgii Nowak,  „Ślady / Traces”.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu


18:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Swat” (2010) – Kino Wolność

Arik, nastolatek dorastający w Hajfie w 1968 r., dostaje pracę u swata Yankelego Bride’a. Tajemniczy Yankele, ocalały z Holokaustu, urzęduje w biurze na tyłach podrzędnego teatru prowadzonego przez rodzinę siedmiorga rumuńskich karłów. Yankele wprowadza Arika w nieznany świat dorosłych…

Gdy Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć, zakochuje się w Tamarze, kuzynce swojego przyjaciela Berniego. Tamara właśnie wróciła z Ameryki i wciąż opowiada o prawach kobiet, wolnej miłości i rock’n’rollu. Różne wątki z życia Arika zbiegają się w zaskakującą, miejscami zabawną, a miejscami wzruszającą opowieść o dojrzewaniu.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

20:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Przyjeżdża orkiestra” (2007) – Kino Wolność

Przyjeżdża orkiestra to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespółmiał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci więc decydują się znaleźć drogę sami…

Film ten, przywodzący na myśl dzieła Emira Kusturicy, to żywiołowa, pełna egzotycznego uroku i absurdalnego humoru opowieść z nieokiełznaną orientalną muzyką w tle. Komedia, romans i szczypta nostalgii w energetyzującej pigułce.

Film zdobył główną Nagrodę Publiczności na 23 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

Środa, 16.09.2020

16:00 | Oznaczanie linii getta grodziskiego z Łukaszem Nowackim

Oznaczanie linii getta przyjmie charakter spaceru historycznego podczas, kórego Łukasz Nowacki opowie o historii getta a uczestnicy za pomocą szablonów będą mogli oznaczyć symobliczne granice getta grodziskiego.

Start oznaczania linii getta grodziskiego: ulica Limanowskiego/11 listopada, godzina. 16:00.

Getto w Grodzisku Mazowieckim zostało utworzone w 01.12.1940 r., w przestrzeni ulic: Joselewicza, 11 Listopada, Piłsudskiego, Legionów, Limanowskiego. 10–14.02.1941 r. getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy zostali wywiezieni do Warszawy, skąd potem trafili do obozów zagłady.

Łukasz Nowacki – animator kultury, specjalista do spraw historii miasta w Ośrodku Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki. Autor gier terenowych, tras spacerów historycznych, publikacji książkowych i prasowych oraz przewodników po Grodzisku Mazowieckim.

17:30 | „Edelman w Grodzisku” premiera komiksu Michała Rzecznika i spotkanie autorskie – Mediateka

Michał Rzecznik
Kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca żartow rysunkowych, ilustracji i murali. Autor lub współautor kilkunastu albumów komiksowych, m.in.: „Sylwetek i cieni”, „Maczużkina”, „88/89”, „Reformatora Marcina Lutra”, „Warszawy” i mikroserii „KOT”. Członek artystycznej grupy Maszin. Współodpowiedzialny za fanpage „Naprawdę nieśmieszne rysunki”.

Na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim Michał Rzecznik przygotował planszę komiksową poświęcony grodziskiemu epizodowi Marka Edelmana, który po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się w Domu Kossobudzkich przy ul. 3 Maja do 18 stycznia 1945 r.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

18:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Ruszanie pod górę” (2014) – Kino Wolność

Komediodramat opowiadający historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej rodziny. Ora trafia do szpitala w stanie śpiączki w wyniku wypadku samochodowego. Jej dzieci i cała rodzina stara się jej pomóc. Do grona bohaterów filmu należy duet chirurgów plastycznych, poruszającysię na wózku trener maratonów, twardy prywatny detektyw, instruktor jogi, zmysłowa tancerka brzucha i gwiazda kina arabskiego.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

19:00 | „Poznajcie Themersonów” | projekcja dokumentów ze zbioru Galerii Wymiany – Mediateka

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

20:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Moja kochana siostra” (2011) – Kino Wolność

Moja kochana siostra jest współczesną legendą marokańskich Żydów. Film opowiada o miłosnym trójkącie z udziałem prostej i przesądnej Rahmy, jej obcesowego męża Roberta i ducha pięknej siostry Rahmy-Marie. Rahma miała udział w śmierci siostry -nakłaniając rodzinę do wygnania jej po tym, jak Marie poślubiła arabskiego rybaka.

W filmie obserwujemy emocjonującą i pełną pasji drogę Rahmy i Roberta do miłości i wzajemnej akceptacji. Ta momentami nierzeczywista legenda rozgrywa się w ubogiej dzielnicy jednego z peryferyjnych miast Izraela.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

Czwartek, 17.09.2020

17:00 | Panel dyskusyjny „Przywracanie pamięci miasta” – Mediateka

Zapraszamy na panel dyskusyjny „Przywracanie pamięci miasta”.  Spotkanie będzie dotyczyło pamięci żydowskiej historii miast. Tego co pozostało w ich tożsamości po Zagładzie i II wojnie światowej.

W spotkaniu będą uczestniczyć Łukasz Nowacki (specjalista do spraw historii miasta), Adam Sitarek (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi), Maria Nowakowska (ekspertka ds. dziedzictwa). Spotkanie poprowadzi Piotr Strzemieczny (Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja).

O panelistach i panelistkach:
Anna Landau-Czajka, Historyczka i socjolożka i historyk, profesor Instytutu Historii PAN. ŻIH.  Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią kobiet i historią społeczną XX wieku. Jest autorką książek: W jednym stali domu. Koncepcje rozwiązania kwestii żydowskiej w publicystyce polskiej lat 1933–1939 (1998), Co Alicja odkrywa po własnej stronie lustra. Życie codzienne, społeczeństwo, władza w podręcznikach dla dzieci najmłodszych 1785–2000 (2002), Syn będzie Lech… Asymilacja Żydów w Polsce międzywojennej (2006); Polska to nie oni. Polska i Polacy w polskojęzycznej prasie żydowskiej II Rzeczypospolitej(2015); Wielki „Mały Przegląd” Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczypospolitej w oczach korespondentów „Małego Przeglądu” (2018)

Maria Nowakowska – absolwentka i studentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa pod autorką marką „Łódzki detal”. Jest przewodniczką po Łodzi, autorką książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018) i dyrektorką programową Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Koordynowała proces powstania „Rynku Włókniarek” w Łodzi. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznych oraz przewodnik szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych (książkę wyda w 2020 wydawnictwo Księży Młyn). Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród za działalność społeczną i popularyzatorską.

Piotr Strzemieczny – prezes Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja, dziennikarz kulturalny związany z serwisami FYH i Dwutygodnik, publikował w m.in. w Gazecie Magnetofonowej, Noisey Polska, M/I kwartalniku muzycznym. Współprowadzi łódzką galerię sztuki współczesnej W Y, kurator sztuki, wydawca książek edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych.

Adam Sitarek (1985) – ukończył historię na Uniwersytecie Łodzkim, gdzie również obronił rozprawę doktorską. Kierownik Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, edukator w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, przewodnik w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Autor m.in. monografii „Otoczone drutem państwo. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” (2015) nagrodzonej w Konkursie Historycznym Tygodnika Polityka. Członek zespołu redakcyjnego „Kroniki getta łódzkiego” (2009), „Encyklopedii getta łódzkiego” (2014), kierownik projektu NPRH „Leksykon getta łódzkiego” (2018-2022).

Łukasz Nowacki – animator kultury, specjalista do spraw historii miasta w Ośrodku Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki. Autor gier terenowych, tras spacerów historycznych, publikacji książkowych i prasowych oraz przewodników po Grodzisku Mazowieckim.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

18:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Moja kochana siostra” (2011) – Kino Wolność

Moja kochana siostra jest współczesną legendą marokańskich Żydów. Film opowiada o miłosnym trójkącie z udziałem prostej i przesądnej Rahmy, jej obcesowego męża Roberta i ducha pięknej siostry Rahmy-Marie. Rahma miała udział w śmierci siostry – nakłaniając rodzinę do wygnania jej po tym, jak Marie poślubiła arabskiego rybaka.

W filmie obserwujemy emocjonującą i pełną pasji drogę Rahmy i Roberta do miłości i wzajemnej akceptacji. Ta momentami nierzeczywista legenda rozgrywa się w ubogiej dzielnicy jednego z peryferyjnych miast Izraela.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

20:30 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Ruszanie pod górę” (2014) – Kino Wolność

Komediodramat opowiadający historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej rodziny. Ora trafia do szpitala w stanie śpiączki w wyniku wypadku samochodowego. Jej dzieci i cała rodzina stara się jej pomóc. Do grona bohaterów filmu należy duet chirurgów plastycznych, poruszającysię na wózku trener maratonów, twardy prywatny detektyw, instruktor jogi, zmysłowa tancerka brzucha i gwiazda kina arabskiego.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

Piątek, 18.09.2020

17:00 | Elementarz HaKoach | gra karciana – Bulwar rokiciański / Mediateka

Elementarz to karty, w których każda litera alfabetu hebrajskiego jest pretekstem do opowiadania o kulturze żydowskiej.

Karty kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Ponadto karty uczą liter hebrajskich. „Elementarz HaKoach” to także do poszukiwania międzykulturowych skojarzeń i związków. Na podstawie prezentowanych w kartach opowieści odnajdujemy analogiczne elementy z innych kultur.

Miejsce: Bulwar rokiciański w pobliżu Mediateki i restauracji The Park, a w przypadku niepogody zajęcia odbędą się w Mediatece.

W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu

18:30 |„Dybuk” (1937) – Kino Wolność

Film w reżyserii Michała Waszyńskiego, oparty na dramacie Szymona An-skiego uznawany za najwybitniejszy film żydowski wyprodukowany w Polsce. Dybuk to melodramat, który swoją tematyką nawiązuje do mistyki i obrzędowości żydowskiej.

Bilety na seanse filmowe w Kinie Wolność dostępne do osobistego odbioru w Mediatece od dnia 2 września 2020 roku do wyczerpania puli wejściówek.

20:00 | DJ Fagot live set | Zamknięcie Festiwalu – The PARK

DJ Fagot – łódzki DJ, współtwórca takich projektów muzycznych jak 19 wiosenk, LORD, Pustostator, Już nie żyjesz, Procesor Plus, Demolka. Współpracował z wieloma artystami, między innymi z Kapitanem Nemo. 

Restauracja The Park – oficjalny partner gastronomiczny Festiwalu Kultury Żydowskiej – otwiera się na bliskowschodnią i izraelską kuchnię na czas trwania festiwalu, od 12 do 18 września 2020 r.